Мол и молна маса
Мол
Мол (mol) е единица, която се използува за да се изрази голям брой атоми, йони и молекули. Един мол е броя атоми, които се намират в точно 12 грама въглерод-12 и е равен на 6,022.1023 атома въглерод. Един мол от каквито и да е частици – атоми, йони или молекули, има винаги 6,022.1023 частици. Този брой е наречен число (или константа) на Авогадро (Avogadro) NA NA = 6,022.1023 mol-1
Моларна маса
Масата на един мол се нарича моларна маса. Думата “моларна” често се използува за да се означи “за един мол”. Моларна атомна маса (MA) е масата на един мол атоми от един елемент. За да се получи един мол атоми от един елемент , трябва да се претегли маса, равна (в грамове) на атомната маса на този елемент, изразена в единици за атомна маса.
Молекулата е една група, електрически неутрална, определена от свързани атоми. Молекулната формула е комбинация от химични символи и индекси, показващи броя атоми на всеки елемент, присъстващ в молекулата. Моларната молекулна маса или молекулната маса (ММ) на едно химично съединение е масата на една от неговите молекули. Тя се изчислява като се сумират атомните маси на атомите на участвуващите елементи.
Броя на моловете в определена маса от веществото може да се изчисли по формулата: броя молове = Масата на веществото / MA (или MM)
|